Saçmalathon İle Eğleniyoruz

Tümmiad olarak Saçmalathon etkinliğimizde hem eğleniyor hem de fikirlerimizi rahatça söyleyerek saçmalıyoruz.

Saçmalthon, Hackathon kültüründen ilham alınarak ortaya çıkmıştır. Hackathon, belli bir ortak fikre sahip insanların, belirli süre içerisinde ,takım çalışması halinde, aynı ortamda, aynı havayı soluyarak inovatif fikirleri kodlara dökme halidir. Fakat Hackathonlar zamanla tek düzey ,amacından şaşan ,herkesi belirli kalıplar içerisine koyan format haline gelmiştir. Saçmalathon’un farkı katılımcıların daha rahat ve özgürce fikirlerini söyleyebilecekleri ,daha evrensel ve kendilerine özgün hayalleri ile bağdaştırabilecekleri ortamı sağlıyor. Katılımcılara fikirlerini sunarken saçmalama fırsatı veriyor.

Muhammed Akif Ünal ve İrem Sena Kaya’nın moderatörlüğünde yürütülen beta sürümünde yarışma ortamı olmadan, kasıtlı veya rasgele seçilmiş kelimeler arasından katılımcı seçtiği kelime ile 3 dakika içerisinde yaptığı saçmalama sunumdan maksimum verimlilik hedefleniyor. Katılımcıya o kelime ile hiçbir fikir sınırlaması getirilmeden bazen kendi tecrübelerinden yola çıkarak saçmalamasını olgunlaştırıyor ya da hiç yaşayamadığı şeyler üzerinden saçmalayabiliyor. Saçmalayıcılar bu sekilde belki inovatif fikirlere ulaşabiliyor ama ulaşılmasa bile hep beraber saçmalayıp eğlenerek mizah oluşuyor.

1 Nisan tarihinde hayata geçirmeyi planladığımız Saçmalathon etkinliğimizde daha geniş bir organize olarak daha fazla katılımcıya hitap etmeyi hedefliyoruz.